Léto je, teplo je. Chtělo by to něco na osvěžení.
Doporučujeme mléčný koktejl, třeba borůvkový, pěkně vše čerstvé:
A pokud Vás zastihne letní bouřka je dobré si sednout ke kávě s čerstvým mlékem a dobrou kynutou buchtou nebo koláčem.
Přejeme Vám dobrou chuť!
Proměnit litr mléka, třeba i obohaceného 2 dcl smetany, v úhledný bochánek poloměkkého sýra není složité. Stačí k tomu citronová šťáva, krátké povaření a scezení. Ale vyzkoušejte si také opravdovou výrobu sýra − přidáním probiotické kultury a syřidla.
K přípravě sýru potřebujeme
Mléko zahřejeme na 72 až 74 °C, pak ho zchladíme na teplotu 30 °C a zaočkujeme 2 lžičkami mléčné kultury, například smetanové sušené kultury Laktoflora.
Řádně promícháme a necháme asi 30 minut stát.
Poté při teplotě 27 až 30 °C přidáme 1 až 2 lžičky syřidla. Opět důkladně promícháme a necháme v klidu stát při pokojové teplotě po dobu asi 2 hodin. Srážení probíhá pozvolna.
Vytvořenou tužší sýřeninu lehce pokrájíme asi na třícentimetrové čtverce. Počkáme další půl hodiny až hodinu, až vystoupí na povrch syrovátka.
Použít můžeme i jiný „výrobník" − třeba uzavřenou čistou nádobu, kterou proděravíme asi milimetrovými otvory, vzdálenými od sebe po obvodu 2,5 až 3 cm (na spodku nádoby i méně).
Pak naběračkou polotovar o objemu asi 3 l zbavíme zbylé syrovátky. Například pomocí síta nebo jemné utěrky přichycené k okraji velkého hrnce.
Uvolňující se syrovátku necháme odkapávat asi 24 hodin. Hmotou můžeme také občas pohnout, aby syrovátka mohla snadněji vykapávat, ale raději jen zpočátku, později už jde i o pohledný tvar bochánku. Speciální výrobník se dá převracet, takže sýr svůj tvar neztratí.
Hotový sýr na povrchu z obou stran i z boku osolíme, zabalíme (například do alobalu) a uložíme do chladničky. Sůl do sýru rovnoměrně pronikne a hned následující den ho můžeme konzumovat.